Responsive Tasarımın SEO İçin Faydaları

Responsive Tasarımın SEO İçin Faydaları

Gün geçtikçe kullanıcıların internette gezinmek için akıllı telefonları ve tabletlerini tercih etmesiyle beraber, farklı cihazlarda düzgün çalışabilecek bir web sitesi oluşturmanın önemi artıyor.

2012 başlarındaki ivmelenmenin ardından, responsive tasarım (RD) günümüzde mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmanın en iyi yöntemi olarak kabul görmüş durumda. 2013 “Responsive Tasarımın Yılı” olarak geçse de, responsive tasarımın önemi gün geçtikçe artmaktadır..

Responsive tasarım temel olarak, web sitelerinde optimum görüntüleme deneyimi yaratan bir tasarım yaklaşımı. Responsive tasarım sayesinde, web siteleri hangi cihazda görüntüleniyorsa ekran çözünürlüğüne uygun olarak tekrar düzenlenir ve kullanıcı siteye akıllı telefonu, tablet cihazı ya da masaüstü bilgisayarından girdiğinde; siteyi bu platformlara uyumlu görüntüler.

Web tasarım sektöründe responsive web tasarımın bu denli etkili olma sebebi, daha önceden uygulanan mobil çözümlerden farklı olması. Responsive tasarım, web sitenize ek olarak ayrı bir mobil site yaratmakla karşılaştırıldığında, maliyetleri azaltan bir alternatif. Peki, söz konusu SEO olduğunda responsive tasarım, sitenin arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP) konumunda başarı getiriyor mu? Kesinlikle evet.

Google, Responsive Web Tasarımı Seviyor

Google, web sitelerinin başarısı için bu kadar önemli bir yerdeyken, Google’ın neleri sevdiğini göz ardı etmemek gerekiyor. Google, responsive web tasarımın mobil kullanıcıları hedefleyen en iyi yöntem olduğuna karar vermiş durumda.

Bu durum SEO açısından bakıldığında da en iyi çözüm. Ayrıca tasarlanan mobil siteler, kendilerine ait URL ve farklı HTML yapısı kullanırlar. Responsive sitelerde tek bir URL kullanılır ve Google’ın içerik dizini oluşturmasını kolaylaştıran tek bir sayfa ve dosya ayarlaması barındırır.

Tek Web Sitesi, Tek URL

Ayrı bir mobil web sitesi oluşturmanın, kendine göre bazı yararları olabilir. Ancak eğer web sitenizin içeriği oldukça geniş ve kapsamlı ise (örneğin bir haber sitesi ise), web sitenin responsive olması çok daha kullanışlı olacaktır.

SEO açısından bakıldığında, ayrı bir mobil web sitesi oluşturmanın en büyük zorluklarından biri, bu site için en baştan yetkilendirme yapmanız gerekmesidir. Ayrıca emsalleri olan büyük sitelerle kıyaslandığında, birçok mobil web sitesi, arama motoru sonuçlarında yeterince başarılı değildir.

Öte yandan, web sitenizi responsive tasarıma göre yeniden düzenlemek, dış sitelerden sizin sitenize verilen bağlantıları (backlink) korumanızı sağlar. Böylelikle SEO stratejinize tek bir site üzerinde odaklanabilirsiniz. Bütün bağlantılarınız, tek bir domain adresine yönlendirilerek, arama motoru sonuçlarını oldukça olumlu etkileyecektir.

Dahası, eğer responsive bir siteye sahipseniz; sosyal paylaşımlarınızı da tek bir URL’den yapma imkanı bulursunuz. Site paylaşıldığında, bağlantı nerede olursa olsun (mobil, tablet ya da masaüstü) görüntülenebilir ve web sitesinde gezinti de kolaylaşır.

Responsive Tasarım, Siteden Çıkış (Bounce) Oranlarını Düşürür

Bir web sitesinin arama sonuçları iyi olsa da, eğer mobil cihaz ve tablet kullanıcılarının etkin kullanabileceği şekilde tasarlanmamışsa, ziyaretçinin sitenize geldikten sonra ilk sayfadan çıkış oranları (bounce rate) yükselir. Kısaca, ziyaretçi sitenizden anında çıkar ve bu prestij ve marka algısı için pek de iyi birşey değildir.

Mobil web sitelerinin içeriği, asıl web sitesindeki (masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış olan) içeriklerden farklı olduğunda, siteden çıkış oranları yükselmektedir. Google, yüksek çıkış oranlarını, “sitede kullanıcılara, konuya ilişkin içerik sunulmadığı” şeklinde yorumlar ve sıralamalarda düşüş yaşanır.

Responsive tasarlanmış bir site, masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış olan asıl sitedeki içeriklerin aynısını, işlevsel biçimde sunarak bu problemi aşar. Responsive web siteler, ziyaretçilere görüntülemek istedikleri içerikleri kalitesini ve niceliğini azaltmadan gösterir, aldıkları bilgiden emin olmalarına yardımcı olur ve böylelikle sayfada kalmalarını sağlar.

Kullanıcı Deneyimini Geliştirir

Tüm bunların ötesinde, responsive tasarım kullanıcı merkezli bir uygulamadır. Kullanıcı deneyimini geliştiren bu uygulama, SEO açısından önemli bir sıralama başarısı getirdiği ve Google tarafından da olumlu karşılandığı için geliştiricileri teşvik etmektedir.

Mobil cihazlarından ve tabletlerinden web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar, siteyi tıpkı masaüstü bilgisayarlar kullanıcıları gibi kolayca görüntüleyebiliyor olmalıdır. Masaüstü bilgisayardan ziyaret ettiğiniz bir web sitesini, aynı anda mobil cihazınızdan da görüntüleyin. Eğer site, responsive tasarıma uygun ve iyi biçimde hazırlanmışsa, her iki platform ekranında da aynı kalitede görüntülenecektir.

Sonuç olarak ; Responsive tasarım, günümüz modern kullanıcılarına her platformda düzgün bir web sitesi görünümü sunmaya yardım eder. İnternet kullanımı giderek daha çok mobil cihazlar üzerine yoğunlaştı ve kullanıcılar, mobil cihazlarda da masaüstünde görüntüledikleri kalite ve uyumla çalışan web sitelerini daha çok tercih ediyor.

Responsive web tasarım, SEO avantajı ile mobil cihazlardan gelen trafiği artırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için harika bir yöntem. Siteniz mobil uyumlu değilse, responsive bir siteye geçişin tam vaktidir!

Test

Form Gönderimi

Tamam